/Masovian Voivodeship/Muzeum

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie

plac Jana Pawła II 2, 05-800 Pruszków, Polska

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie
Muzeum
4.6
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
5R75+VF Pruszków, Polska
+48 22 758 72 66
mshm.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: Zamknięty
Wtorek: 9–15
Środa: 9–15
Czwartek: 9–15
Piątek: 9–15
Sobota: 11–15
Niedziela: 11–15
Napisz recenzję
Białostockie Biuro Nieruchomości
Białostockie Biuro Nieruchomości2 lata temu
Nawet jeśli nie jesteś fanen hutnictwa i tak będziesz się dobrze bawił podczas wizyty w tym muzeum. Ładnie położone w pięknym odnowionym budynku w sercu Pruszkowa nieduże muzeum jest ciekawą propozycją na miłe i pożyteczne spędzenie czasu. Muzeum mimo, że przenosi nas w czasy epoki brązu to jest nowoczesne, interaktywne. Dużo nowej techniki (panele dotykowe, spacery 3d po wiosce, filmy, prezentacje video) sprawia, że dzisiejsza młodzież też się dobrze bawi. My korzystaliśmy dodatkowo z oprowadzenia przewodnika i bardzo polecamy tę opcję. Było bardzo interesująco! Plus dla całej miłej obsługi muzeum! Zdecydowanie polecamy!
Bartek K
Bartek K2 lata temu
Muzeum mieści się w średniej wielkości budynku, położonym w parku miejskim. Taka lokalizacja jest atutem przez wzgląd na brak miejskiego zgiełku i ciekawą przestrzeń do wykorzystania. Niestety zmotoryzowani muszą szukać miejsca do parkowania na pobliskich osiedlach.
Nam się udało i po krótkim spacerze w muzealnym ogrodzie zameldowaliśmy się w budynku muzeum.
Szybko podzieliliśmy się na grupki - dzieci pobiegły szukać ciekawostek, a my przeglądaliśmy powoli kolejne gabloty i pomieszczenia. Na dłuższą chwilę spotkaliśmy się przy próbie szkatułki i efektownej gablocie z wytworami starożytnego okręgu hutniczego. Po przejściu 4 pomieszczeń i kilkudziesięciu minutach poszliśmy na odczytanie wyników gry miejskiej.
W naszej wspólnej ocenie muzeum jest warte odwiedzenia. Ekspozycja jest dobrze zbudowana i ma jedną, ciągłą opowieść. Multimedia są obecne, ale nie przytłaczają i nie odbierają miejsca zabytkom. Tych jest sporo, szczególnie miłośnicy średniowiecznego uzbrojenia mogą odjechać przy gablocie rodem z gry o tron, gdzie zgromadzone jest kilkadziesiąt różnych przedmiotów z żelaza w efektownej rozecie. Nie brak również innych przedmiotów ułożonych tematycznie według różnych dziedzin życia dawnych mieszkańców tych ziem. Nam w szczególności przypadły go gustu efektownie prezentowane na wojowniku – cieniu metalowe części wyposażenia. To połączenie zabytków i nowoczesnej ekspozycji naprawdę warto zobaczyć.
Oprócz wspomnianej szkatułki, którą próbowaliśmy otworzyć, dzieci znalazły puzzle i minigry zaszyte w ekranach multimedialnych. Jak na niewielką ekspozycję to akurat tyle, ile powinno być aby przykuć ich uwagę.
Do ogólnej oceny musimy dołożyć parę minusów – to brak parkingu, konieczność sforsowania schodów bez podjazdu dla wózków oraz brak możliwości kupna wody. Niejakim zawodem jest również brak w ekspozycji oryginału wyjątkowego, szklanego pucharu z gladiatorami, który możemy obserwować tylko w formie multimedialnej.
Drobne niedogodności nie przysłaniają jednak wielu pozytywnych wrażeń. To muzeum zdecydowanie warto odwiedzić.
Urlich Naderstein
Urlich Naderstein2 lata temu
Warte odwiedzenia muzeum.Poznamy bliżej dawna historie jaka miała miejsce na tych ziemiach przed wiekami.Obejrzymy zabytkowe eksponaty i pobedziemy w miłym miejscu.
Przemysław S (P.S.)
Przemysław S (P.S.)2 lata temu
Zaskakująco ciekawe miejsce, bardzo duża ilość historii Mazowsza, pięknie przygotowana ekspozycja, miła obsługa, dobre miejsce na wizytę z dziećmi gdyż jest wiele interakcji które naprwno przypadną najmłodszym do gustu...
Maciej Partyka
Maciej Partyka2 lata temu
Kameralne muzeum, zwiedzanie nie trwa długo. Ekspozycja jest ciekawa i bardzo interaktywna. Bardzo fajnie zaprezentowana starożytna osada w formie multimedialnej z możliwością wchodzenia do budynków i podglądania mieszkańców. Dla dzieci fajna gra/quiz z pytaniami na temat wystawy. Ciekawie zaprezentowany jest też szklany puchar albo mapki z różnymi typami stanowisk i zdjęciami z wykopalisk. Oprócz tego wyroby z rogu, zapinki, broń ceramika, a nawet grób konia. Obsługa bardzo miła.
Rafał S.
Rafał S.2 lata temu
Cudowne muzeum w nieoczywistej lokalizacji. Wystawa prezentuje historię hutnictwa na terenie Mazowsza. Ekspozycje znajdują się w ttzech salach, bardzo profesjonalnie zaaranżowanych. Jest dużo historycznych przedmiotów oraz sporo multimediów, jednak wszystko jest wyważone.
Dla dorosłych ciekawe mogą być zbiory wyrobów hutniczych, dla dzieciaków magnetyczne puzle na ścianach, gra przygodowa z zagadkami oraz dotykowe ekrany na których można uruchamiać filmy, przeglądać zdjęcia, słuchać nagrań audio.
Ekspozycja przemyślana, nowoczesna, wyważona. Jest zupełnym przeciwieństwem siermiężnych, zakurzonych sal muzealnych z początku lat 90.
Całość zwiedzania zajęła godzinę bez zbednego pośpiechu.
W niedziele wstęp darmowy.
Franciszek Szewczyk
Franciszek Szewczyk2 lata temu
Trafiliśmy tutaj z przyjaciółmi zupełnie przypadkiem. Okazało się, że był to jeden z najlepszych zbiegów okoliczności o których mogliśmy marzyć. Od samego początku opiekowała się nami fantastyczna pani przewodnik, która z pomocą swojej ogromnej wiedzy i charyzmy odpowiadała na każde z naszych pytań. Na wystawie jest bardzo dużo unikatowych elementów reprezentujących nasze metalurgiczne dziedzictwo. Zdecydowanie polecam na spędzenie pochmurnego popołudnia.
Kasia & Bartek
Kasia & Bartek2 lata temu
Czas zwiedzania: 30 minut
Cena biletu: 12 zł (dorosły)
Czy warto brać dzieci: Tak
Nasza Rekomendacja: Warto

Nasz ranking w skali 1 do 6
Zabytki: 4
Ekspozycja: 5
Przyjazne dzieciom: 4
Udogodnienia: 2
Suma: 15
Muzeum odwiedziliśmy w czasie „Nocy Muzeów”. Ekspozycja jest dobrze zbudowana i ma jedną, ciągłą opowieść. Multimedia są obecne ale nie przytłaczają i nie odbierają miejsca zabytkom. Tych jest sporo, szczególnie miłośnicy średniowiecznego uzbrojenia mogą odjechać przy gablocie rodem z gry o tron, gdzie zgromadzone jest kilkadziesiąt różnych przedmiotów z żelaza w efektownej rozecie. Nie brak również innych przedmiotów ułożonych tematycznie według różnych dziedzin życia dawnych mieszkańców tych ziem. Nam w szczególności przypadły go gustu efektownie prezentowane na wojowniku – cieniu metalowe części wyposażenia. Dzieci znalazły puzzle i mini-gry zaszyte w ekranach multimedialnych. Jak na niewielką ekspozycję to akurat tyle, ile powinno być aby przykuć ich uwagę.
Na plus: ciekawe połącznie zabytków i multimediów, spójna ekspozycja, duży zbiór militariów.
Na minus: brak parkingu, schody bez podjazdu dla wózków, brak w ekspozycji oryginału wyjątkowego, szklanego pucharu z gladiatorami, który można obserwować tylko w formie multimedialnej.
Podsumowując: Drobne niedogodności nie przysłaniają wielu pozytywnych wrażeń. To muzeum zdecydowanie warto odwiedzić.
#zhistoriawplecaku
Zalecane lokalizacje