/Pomeranian Voivodeship/Muzeum

Europejskie Centrum Solidarności

pI. Solidarności 1, 80-863 Gdańsk, Polska

Europejskie Centrum Solidarności
Muzeum
4.8
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
9J6X+GV Gdańsk, Polska
+48 58 772 41 12
ecs.gda.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: 10–17
Wtorek: Zamknięty
Środa: 10–17
Czwartek: 10–17
Piątek: 10–17
Sobota: 10–18
Niedziela: 10–18
Napisz recenzję
Fire Studio Wedding Filmmaker
Fire Studio Wedding Filmmaker2 lata temu
Muzeum sztos! Wraz z Muzeum II Wojny Światowej jest solidnym i wartym odwiedzenia punktem na mapie Gdańska.
Mało tego warto te miejsca odwiedzić przez ludzi dorosłych oraz świadomą młodzież!
Ogromne przestrzenie, dużo zieleni, piękna architektura wnętrza tego obiektu.
Wystawy mega ciekawe, interaktywne, stateczne skierowane do każdego rodzaju odwiedzającego.
Kawał historii przedstawiony w tym Muzeum którego nigdzie indziej nie zobaczymy oraz się nie dowiemy !!!
Duży i pojemy parking (bezpłatny dla zwiedzających), piękny taras widokowy na 6 piętrze:)
Bilety są wraz z audioprzewodnikiem :)
Ważne wskazówki dla zwiedzających:
- warto zakupić bilet online wcześniej!
- wart zakupić bilet online nawet będąc na miejscu, gdyż stojąc w długiej kolejce jesteś nieświadomy tego, iż wejście na wystawę dla Ciebie może być dostępne za ponad 2h !
- Brak biletu online zmusza Cie do stania w kolejnej kolejce po audioprzewodnika ;)
- Brak odebrania w kasie paragoniku -"anulacji kosztów postoju na parkingu" kosztuje Cię opłata za parking (strata dobrego deserka z kawa ;) )
Ogólnie mega warto ;)))!!!
Asia Pudel
Asia Pudel2 lata temu
Miejsce znajduje się w centrum więc łatwo tak trafić. Parking jest podziemny. Pierwsze pół godziny za darmo. Przy zakupie biletu 4 godziny są darmowe. Dostaniemy od Pani bilecik rabatowy. Przy wyjeździe trzeba najpierw zeskanować bilet parkingowy a następnie bilet rabatowy. Trzeba o tym pamiętać ponieważ nie każdy o tym wie i robią się czasem kolejki.
W cenie biletu jest audioprzewodnik. Przewodnik jest w języku angielskim i polskim. Szkoda tylko,że Pan nie wyjaśnił, że audioprzewodnik działa na zasadzie czujnika. Nic tam nie klikamy. Przechodząc z pomieszczenia do pomieszczenia przewodnik sam wyczuje gdzie jesteśmy i się włączy. W przeciwnym razie może się zawiesić.
W miejscu gdzie są białe schody, aby usłyszeć nagranie nakezy na nie usiąść. Dlatego ważna kwestią jest ilość osób w muzeum.
Bardzo ciekawe ekspozycje, filmy. Można poznać i nauczyć się historii na żywo. Nie chcę za dużo zdradzać ponieważ trzeba samemu tu przyjść.
Na samej górze jest taras widokowy, gdzie również mamy możliwość posłuchania ciekawych historii.
Znajduje się tu sklep z pamiątkami- ceny spoko oraz ogromny wybór, toalety, windy, cukiernia. Trochę zieleni w środku.
Polecam serdecznie.
Piotr Krawczyk
Piotr Krawczyk2 lata temu
Znakomite muzeum!
W pięknych wnętrzach zaprezentowano spójnie i w nieprzesadzony sposób historię końca komunizmu w Polsce.
Wystawę zwiedza się z audioprzewodnikiem, który jest moim zdaniem koniecznością. Można wybrać wersje 2,5-godzinną i 1,5 godzinną. Wielki plus za tę możliwość. Wybrałem tę dłuższą i w ogóle się nie nudziłem. Dodatkowo można dłużej zatrzymywać się przy eksponatach i oglądać filmy i czytać dokumenty. Wtedy wycieczka zajmie kilka godzin więcej.
Podstawową zasadą zwiedzania jest interakcja z eksponatami. Audioprzewodnik jest znakomicie przygotowany, prowadzi nas automatycznie, nic nie trzeba wciskać, pauzować itd. Brawo za to.
Z pewnością nie jest to wystawa dla ekspertów. Będzie to świetna lekcja historii dla wszystkich, którzy urodzili się po 1989 roku i możliwość uporządkowania wspomnień dla tych, którzy pamiętają PRL.
Bardzo polecam!!
Kas Tu
Kas Tu2 lata temu
Piękny budynek - widać, że tanio nie było 😉 sama wystawa też robi wizualne wrażenie, choć sam temat jak dla mnie średnio interesujący, miejscami patetycznie zrealizowany. Drażni mnie wszechobecność papieża, czasem mam wrażenie, że eksponowana mocniej niż Wałęsa. Rodzinna ścieżka audiobooka - bardzo fajnie zrealizowana, siedmiolatka słuchała przejęta i się nie nudziła. Jest to dobry sposób na opowiedzenie współczesnej historii Polski, nie mogę powiedzieć, żebym się nudziła. Po wystawie stałej weszliśmy do Wydziału Zabaw - idea super, zrobione z pomysłem i za kupę kasy, problem w tym, że poczta hydrauliczna nie działa, pieczątki były nasączane tuszem chyba z rok temu, kartek do ich odbijania nie było. Wypadałoby trochę o to zadbać i ogarnąć...
Dariusz Milaniak
Dariusz Milaniak2 lata temu
Jedno z najlepszych muzeów w jakich byłem. Architektonicznie świetnie przemyślane, przestronne i funkcjonalne, klimatu dodaje motyw stali używanej do budowy statków, która podkreśla charakter miejsca.
Interaktywne wystawy bardzo rzeczowe, umiejętnie połączone w całość, która pomimo wielowątkowości i ogromu informacji nie przytłacza. Ogromnym plusem jest audioprzewodnik, który polecam wziąć na zwiedzanie (kolejnym plusem jest to, że jest w cenie biletu). Działa perfekcyjnie, kierując nas po wystawie i sprawnie nawiguje w podróży po świecie Solidarności i tamtych czasów.
Muzeum świetnie oddaje czas PRL-u, historii, która nie jest aż tak odległa, a wciąż wydaje się niedopowiedziana i spychana na margines.
Polecam skorzystać z możliwości wyjścia na taras muzeum, który znajduje się na dachu. Można poobserwować z góry piękny Gdańsk i chwilę zadumać się oraz przetrawić historię tego miejsca.
Warto zarezerwować sobie 4-5 godzin, gdyż muzeum jest bardzo obszerne.
Bożena Żurawska
Bożena Żurawska2 lata temu
Od Dworca Głównego w Gdańsku jest niedaleko. Trzeba minąć "centralę" NSZZ Solidarność. Przed wejściem znajduje się fragment muru berlińskiego. Kawałek dalej otwiera się przed nami historyczny plac z Pomnikiem Poległych Stoczniowców, obok równie historyczna Brama nr 2.Tą bramą przechodził Lech Wałęsa, Bogdan Borusewicz i wielu innych bezimiennych bohaterów Sierpnia 1980 roku. Tu wszystko się zaczęło. ECS to koncepcja wizjonera, który "kochał Gdańsk wielką miłością". To oczywiście prezydent miasta, śp. Paweł Adamowicz. Centrum zaskakuje rozmachem, przestrzenią i światłem. Na piętrze rozpoczynamy wyprawę w przeszłość. To bardzo poruszająca wizyta. Cofamy się o 40 lat. Wydarzenia, dzięki wspaniałe zorganizowanej wystawie narracyjnej wracają. Wzruszenie, refleksja, szok. Wracamy do naszej młodości, ale nie tej romantycznej tylko do pokojów przesłuchań, realiów stanu wojennego, podsłuchów, tajnych drukarni, pałowania, więzień i podziemnej kultury- literatury drugiego obiegu, pieśni, piosenek, bardów. Koniecznie trzeba mieć audioguida. Wszystko przystępnie i ciekawie pokazane. Odświeża pamięć starym i odkrywa historię młodym.
Sebastian Morawski
Sebastian Morawski2 lata temu
Bardzo polecam. Wybraliśmy trasę rodzinną z audioprzewodnikiem, dla dzieci (6 i 12 lat) była atrakcyjna, dla dorosłych również. Spędziliśmy na wystawie ok. 2 godzin. Muzeum z rozmachem. W ramach biletu na stałą wystawę parking podziemny 4h gratis. Na miejscu kawiarnia, bardzo dobre słodkości i kawa, ale drogo, oraz restauracja, też smacznie, miła obsługa.
Dzierzbicki Przemysław
Dzierzbicki Przemysław2 lata temu
Europejskie Centrum Solidarności to miejsce, w którym historia powstania ruchu Solidarności pokazana jest w sposób bardzo obrazowy. Odwiedzający czuje się niemalże wciągnięty w wydarzenia sierpniowe. Duża liczba eksponatów i instalacji tworzy wiarygodne tło historyczne, a narrator ciekawie opowiada o wydarzeniach, jakie miały miejsce w tamtym czasie. Zobaczyć można typowe mieszkanie z czasów PRL, celę więzienną, puste lady sklepowe oraz drukarnię podziemnej prasy.
Na uwagę zasługuje ciekawa architektura budynku oraz taras widokowy z pięknym ogrodem kwiatowym. Polecam obowiązkowo
Zalecane lokalizacje