/Subcarpathian Voivodeship/Muzeum

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

3 Maja 19, 35-030 Rzeszów, Polska

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
Muzeum
4.5
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
22P2+4G Rzeszów, Polska
+48 17 853 60 83
muzeum.rzeszow.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Jacek „Jacenty” Jóźwiak
Jacek „Jacenty” Jóźwiak2 lata temu
Ekspozycja w rzeszowskim Muzeum Okręgowym obejmuje kilka wystaw stałych. Najwięcej przestrzeni zajmuje galeria malarstwa polskiego i europejskiego, w dużym stopniu portretowego. Ciekawą część stanowi ekspozycja poświęcona rzemiosłu - zabytkowe meble, zastawa stołowa, pojedyncze elementy stroju. Ostatnia część to wystawa archeologiczna - a więc typowe dla tego typu ekspozycji narzędzia pozyskane z wykopalisk w okolicy oraz modele pochówków z kilku epok. Dla mnie zdecydowanie najciekawsza była wystawa czasowa Modowy Luksus. Mimo że zajmuje tylko jedną salę, to udało się zgromadzić naprawdę ciekawą i wartościową kolekcję ubiorów, torebek, parasolek i butów, a dodatkowo warto obejrzeć 20-minutowy film o kilku aspektach ewolucji modowej. Na zwiedzanie całego muzeum warto zarezerwować około 1 godziny.
Jacek Placek
Jacek Placek2 lata temu
Warto to zobaczyć. I oczywiście inne wystawy również.
Przymrozek_m
Przymrozek_m2 lata temu
Bardzo fajnie trochę ciepło dużo się można dowiedzieć i fajny klimat. Przed zamkiem są bardzo ładne widoki. Polecam😁
Jakub Sas
Jakub Sas2 lata temu
Bardzo miła, kulturalna i pomocna obsługa. Z uśmiechem na ustach i anielską cierpliwością tłumaczyli nam co warto zobaczyć najpierw jak poruszać się w muzeum, a Pani na kasie to wisienka na torcie 😊 Polecam serdecznie. Na terenie obiektu dostępna jest toaleta dla zwiedzających.
Krzysztof Kamiński
Krzysztof Kamiński2 lata temu
Najnowsze zbiory związane z modą to świetny i interesujący zakup Muzeum
Maturzysta
Maturzysta2 lata temu
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie to regionalne muzeum powstałe w 1935 r. Gromadzi ponad 240 000 eksponatów. W muzeum wydzielono oddział etnograficzny. Poza głównym oddziałem usytuowanym w gmachu przy ul. 3 Maja, częściami muzeum są placówki pod nazwami Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Historii Miasta, której główną atrakcją jest Podziemna Trasa Turystyczna pod rynkiem oraz stała wystawa obejmująca eksponaty od XIV w. do czasów II wojny światowej. Dodatkowym oddziałem jest także Muzeum Biograficzne Juliana Przybosia w Gwoźnicy Dolnej. Gmach główny muzeum to dawny budynek klasztorny konwentu Pijarów (1655-1784) wzniesiony w latach 1644-1649 przez Jana Cangera. Rozbudowany i przebudowany w latach 1695-1708 według projektu Tylmana z Gameren. Fasada późnobarokowa. Po kasacji zakonu budynek przeznaczono na cele świeckie. Od 1954 roku siedziba muzeum. Mieszczą się działy: Archeologii, Sztuki, Historii oraz Biblioteka, Administracja i Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki. Do najcenniejszych zbiorów muzeum należy tzw. „Galeria rodziny Dąbskich”. W 2015 roku rzeszowski kolekcjoner Jan Partyka przekazał muzeum swoją kolekcję militariów. Ekspozycja stała pod tytułem „Żołnierz polski 1914 – 1945. Kolekcja Jana Partyki” opowiada o kolejnych etapach walki o niepodległość. Pośród eksponatów można odnaleźć szeroki zakres pamiątek takich jak: odznaczenia, odznaki pamiątkowe, emblematy, imienne pamiątki żołnierzy walczących o niepodległość, jak również wyposażenie, broń, mundury danego okresu.
A-j E-to
A-j E-to2 lata temu
Niezwykle zbiory, niedrogi bilet
Tomasz Karol Kuźniar
Tomasz Karol Kuźniar2 lata temu
Rodzinne miasto nie dysponuje może najwybitniejszymi dziełami w zbiorach Muzeum Okręgowego, ale kilka perełek można znaleźć. Mam przede wszystkim na myśli obiekty z zakresu malarstwa ofiarowane przez rodzinę Mycielskich, właścicieli Wiśniowej, która w czasach świetności i normalności naszego kraju, gościła wybitnych malarzy choćby z grupy kapistów. Zachwyca cudowna w swej subtelności martwa natura, która wyszła spod oka i ręki Olgi Boznańskiej. Prosty pejzaż Stanisławskiego... Gdyby dalej rozwijać opis, powstała by galeria osobista w galerii już dostępnej wydzieloną, własne, rzeszowskiej "muzeum wyobraźni"... Zapraszam do odwiedzenia tego miejsca ciszy, budzącego tęsknotę za czasem minionym. Może to jest również jego siłą, że pozostało zanurzone w przeszłości i tradycji nie tylko zgromadzonymi eksponatami ale i architekturą, tradycją miejsca modlitwy i kontemplacji...
Zalecane lokalizacje