/Lesser Poland Voivodeship/Obiekt historyczny

Brama Seklerska

Bandurskiego 3B, 33-340 Stary Sącz, Polska

Brama Seklerska
Obiekt historyczny
4.9
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
HJ7Q+24 Stary Sącz, Polska
beskidsadecki.eu
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: 00–24
Wtorek: 00–24
Środa: 00–24
Czwartek: 00–24
Piątek: 00–24
Sobota: 00–24
Niedziela: 00–24
Napisz recenzję
Janusz Dołęga
Janusz Dołęga2 lata temu
Jedną z trzech bram tego typu w Polsce, Bramę ufundowało Stowarzyszenie Światowego Związku Węgrów, do którego należeli siedmiogrodzcy seklerzy. Brama jest pamiątką kanonizacji błogosławionej Kingi, która pochodziła z Węgier. Na bramie jest portret Św. Kingi i Św. Jadwigi, bogata ornamentyka, warto ją zobaczyć. Brama ma 5 metrów szerokości i 3 metry wysokości.
Karol Matuszewski
Karol Matuszewski2 lata temu
Zbudowana w maju 1999 roku przez Szeklerów Siedmiogrodzkich należących do Światowego Związku Węgrów. Jan Paweł II przekroczył ją 16 czerwca 1999 roku, podczas kanonizacji w Starym Sączu świętej Kingi. Brama ta jest znakiem przyjaźni między Polską, a Węgrami. Przedstawia napisy w językach polskim i węgierskim oraz drzeworyty; świętej Kingi, świętej Jadwigi, herb Polski i Węgier, herb Jana Pawła II, słońce, księżyc, gwiazdy oraz liczne zdobienia. Brama kryta jest gontem drewnianym, pod którym znajduje się gołębnik. Legenda głosi, że: "Kto przekroczy Bramę Szeklerską - tego szczęście nie ominie."
Jacek Stankiewicz
Jacek Stankiewicz2 lata temu
Fajny obiekt drewniany, symbol przyjaźni polsko - węgierskiej, napisy w dwóch językach. Warto obejrzeć, będąc w Starym Sączu.
Ad Kb
Ad Kb2 lata temu
Ciekawa drewniania konstrukcja.
Józef VFK
Józef VFK2 lata temu
Jak co roku podczas Międzynarodowego Turnieju Sokolika w Starym Sączu mam okazję zawitać pod Bramą Seklerską. Dla tych którzy nie wiedzą należy do grupy trzech bram tego typu w Polsce ( inne to bramy w miejscowości Tarnów i Koszyce Wielkie ). Fundatorem tejże bramy było Stowarzyszenie Światowego Związku Węgrów, do którego należeli siedmiogrodzcy seklerzy. Brama stanowi pamiątkę po wydarzeniach z 1999 roku i jest wyrazem przyjaźni i sympatii pomiędzy Węgrami i Polską: na pamiątkę kanonizacji błogosławionej Kingi, która pochodziła z Węgier, była księżniczką i żoną Bolesława Wstydliwego, a w Starym Sączu założyła klasztor klarysek. Więcej można dowiedzieć się na miejscu, dlatego zapraszam do odwiedzenia Starego Sącza i ciekawych miejsc w jego okolicach.
Rafał P.
Rafał P.2 lata temu
Bardzo ciekawa konstrukcja ukazująca kunszt oraz to w jaki sposób zostały stworzone jej detale podkreślające piękno drewna z jakiego jest zrobiona .
Marcin Strzałkowski
Marcin Strzałkowski2 lata temu
Ładne wykonanie. Trzeba zobaczyć!
Paweł Borek
Paweł Borek2 lata temu
Kawał historii. Warto poznać 100 %POLECAM.
Zalecane lokalizacje