/Lesser Poland Voivodeship/Obiekt historyczny

Fort 47a Węgrzce - Twierdza Kraków

Forteczna, 32-086 Węgrzce, Polska

Fort 47a Węgrzce - Twierdza Kraków
Obiekt historyczny
3.9
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
4X88+F4 Węgrzce, Polska
kaponiera.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Rafal Gzik
Rafal Gzik2 lata temu
Fort w całej okazałości. Z zewnątrz wygląda bardzo okazale, można go obejść i obejrzeć dookoła. Niestety w środku nie ma już muzeum tylko biura i prywatne firmy. Szkoda choć na prawdę warto odwiedzić to miejsce chociaż dla samego obejrzenia fortu z zewnątrz. Gorąco polecam każdemu nie tylko miłośnikom fortyfikacji.
Mieszko J
Mieszko J2 lata temu
Ford pancerny główny powstał w 1887 r. jako półstały fort artyleryjski. Zmodernizowany w latach 1892 - 1993 na fort pancerny obrony bliskiej i dalekiej. Obiekt wchodził w skład grupy fortecznej Węgrzce, zabezpieczał Trakt Warszawski. Uzbrojenie fortu zostało zdemontowane w 1920 r. W 1945 r. stanowił główny punkt obrony niemieckiej. Jeden z niewielu obiektów z zachowanym wyposażeniem pancernym. Do 2003 r w rękach wojska, w 2004 przeszedł remont i funkcjonował jako muzeum. Niestety w 2006 r. muzeum zlikwidowano a obiekt zmieniono na lokale biurowe. Na stropodachu koszar wybudowano obiekt niszcząc w ten sposób pierwotną formę. Obiekt nie dostępny dla turystów.
Kuba Furmański
Kuba Furmański2 lata temu
Fort pancerny główny, zamykający trakt na Warszawę, pomiędzy fortami Łysa Góra i Zielonki. Odrestaurowany, zadaptowany na biura. Można zwiedzać z zewnątrz.
Zachowało się dużo elementów archtektonicznych i inżynierskich. Potężna kaponiera szyjowa z detalami, kaponiery rewersowe w fosie. Ogólnie fort mimo zmiany przeznaczenia sprawia pozytywne wrażenie. Dobry przykład adaptacji i zmiany funkcji z uwzględnieniem przeszłości budowli.
Adrian Kot
Adrian Kot2 lata temu
Świetnie odrestaurowany fort, we wnętrzu powierzchnie do wynajęcia.
Aleksander Biedroń
Aleksander Biedroń2 lata temu
Fort pancerny główny, ściśle współpracujący z pobliskimi fortami "Łysa Góra" i "Bibice". Podobny do znajdującego się w Nowej Hucie Fortu "Dłubnia". Przez lata użytkowany przez wojsko, obecnie po renowacji znajdują się w nim biura. Galeria strzelecka na stropodachu zniekształcona przez dobudówkę. Fort nie jest dostępny do zwiedzania od środka ale można obejść wokół fosę.
Mariusz Karski
Mariusz Karski2 lata temu
Szkoda, że takie miejsca są w prywatnych rękach. Historia ginie na naszych oczach. Nie polecam tego miejsca. Szkoda czasu.
Grzegorz Broda
Grzegorz Broda2 lata temu
Ładnie odnowiona budowla. Idealne miejsce na biuro.
Renata Leśniakiewicz
Renata Leśniakiewicz2 lata temu
Fort pięknie odnowiony, niestety nie można obejrzeć go w środku, a jedynie obejść wokoło. Obecnie mieszczą się w nim biura.
Zalecane lokalizacje