/Lublin Voivodeship/Obiekt historyczny

Pałac księżnej Anny Jabłonowskiej z 1780 roku

Kościuszki 1, 21-150 Kock, Polska

Pałac księżnej Anny Jabłonowskiej z 1780 roku
Obiekt historyczny
4.3
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
JCPV+9W Kock, Polska
+48 81 859 11 89
dpskock.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: 00–24
Wtorek: 00–24
Środa: 00–24
Czwartek: 00–24
Piątek: 00–24
Sobota: 00–24
Niedziela: 00–24
Napisz recenzję
Robert GRZ
Robert GRZ2 lata temu
W 1522 roku hetman wielki koronny Mikolaj Firley otrzymał te ziemie od króla Zygmunta Starego. Mikołaj wraz synem Piotrem wybudowali tutaj fortecę położoną na wysokiej skarpie w widlach rzek Tyśmienica i Wieprz. Od połnocy jest część frontowa, od południa niesamowity widok na zalew. W 1669 roku dobra przechodzą w ręce Jana Wielkopolskiego, a w 1735 r. nabywa je Kazimierz Sapiecha, dla swojej córki Anny Jabłonkowskiej. Przez poł wieku Księżna Jabłonkowska rozwijała nie tylko założenie pałacowo-parkowe, ale cale miasto Kock. Architekt Zug wybudowal kościół w stylu klasycystycznym, a sam pałac i ogród w stylu Palladinskim, które przetrwały w mało zmienionej formie do dziś. W roku 1800 po śmierci księżnej, spadek przejmują bratankowie, którzy sprzedali dobra żydowi. Warszawski bankier nabył je dla córki, żony ruskiego dyplomaty. Żydowska rodzina byla negatywnie nastawiona do powstań, szczegolnie w czasie wojen napoleonskich stacjonowali tutaj carskie soldaty. W okresie Ksiestwa Warszawskiego car odwdziecza się za postawę antypolską sporą sumą. "Hrabiostwo" stać na architekta H. Marconiego, ktory modernizuje palac i ogrod w latach 1825-1832. Nastepna ciekawa data to rok 1862, kiedy to majatek przechodzi w ręce Adama Żółkiewskiego i w rękach jego potomków pozostaje do reformy rolnej. Ciekawe też dlaczego palac nie zostal spalony w czasie I wojny, dalej przetwał wojnę bolszewicką 1920 i II światową. Dziś wnetrza są puste, do komuny wszystko zostało ukradzione. Stan zewnetrzny typowy dla renowacji socjalistycznej i ówczesnej. Trochę stolarki z lat '70, oraz niemieckie plasikowe okna. Wyjątkiem są okazy drzew w ogrodzie. Widać że stare lipy siegaja czasów powstania listopadowego.
Karolina
Karolina2 lata temu
Dobre miejsce na spędzenie przyjemnie czasu w Kocku. W centrum miasteczka jest duży, wygodny parking, a stamtąd dzieli nas już kilka kroków do zespołu pałacowo-parkowego, w którym mieści się Pałac Jabłonowskich. Obecnie w części pałacu znajduje się Dom Pomocy Społecznej. Park przed pałacem jest zadbany, na terenie znajduje się też duży plac zabaw dla dzieci.
Paula
Paula2 lata temu
Ładne miejsce, duży teren, więc jest gdzie spacerować. W budynku znajduje się dps, ogólnie jest trochę zaniedbany. Park w dalszej części bardzo przeciętny.
A W
A W2 lata temu
W Kocku w centrum miasteczka wspaniała architektura XVII wieku kościół oraz pałac z parkiem wybudowane przez Annę Jabłonowską z domu Sapieha. Jej Koc zawdzięcza rozwój i obecny układ miasta. To trzeba zobaczyc
D 16
D 162 lata temu
Pałac trochę zaniedbany, niemniej zachwyca pod względem architektury, usytuowany jest w pięknym ogrodzie. Z tylnego tarasu rozpościera się niesamowity widok na staw. Obecnie znajduje się tam Dom Opieki Społecznej, jego mieszkańcy zachęcają do oglądania wnętrza obiektu.
Miłosz
Miłosz2 lata temu
Jak jesteś w pobliżu to możesz wpaść do Kocka i przespacerować się wokół tego Pałacu. Ciekawa zabudowa przypominająca Belweder połączona łukami z bocznymi skrzydłami. Niestety obecnie znajduje się tam dom opieki społecznej, więc widok z zewnątrz musi nam wystarczyć. Po drugiej stronie rozpościera się rozlewisko rzeki Wieprz. Szybka atrakcja na 15 minut. Można zaparkować na ulicy przed wejściem do parku.
Mariusz Waluś
Mariusz Waluś2 lata temu
Pałac jest cudowny jest pełen uroku wdzięku i ma wewnątrz z siebie duszę widać że księżna Anna Jabłonowska nadała temu miejscu i pałacu niepowtarzalny urok
Arek Żołnierczyk
Arek Żołnierczyk2 lata temu
W dawnej arystokratycznej rezydencji dzisiaj mieści się Dom Opieki Społecznej (dom spokojnej starości).

Wnętrz raczej nie zwiedzimy ale będąc w Kocku warto spojrzeć na ten pałac i, jeśli to możliwe, wejść do ogrodu.
Zalecane lokalizacje