/West Pomeranian Voivodeship/Obiekt historyczny

Brama Pyrzycka

Mieszka I, 73-110 Stargard, Polska

Brama Pyrzycka
Obiekt historyczny
4.7
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
82PR+4P Stargard, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: 00–24
Wtorek: 00–24
Środa: 00–24
Czwartek: 00–24
Piątek: 00–24
Sobota: 00–24
Niedziela: 00–24
Napisz recenzję
Beata
Beata2 lata temu
Brama Pyrzycka pełniła funkcję wjazdowo-obronną miasta. Jest najokazalszą bramą prowadzącą do dawnego Stargardu. Zwieńczona z obu stron kamiennym murem obronnym, powstała na przestrzeni XIl i XV wieku.Zakończona jest dwoma szczytami, połączonymi dwuspadowym dachem. Znajduje się w niej ostrołukowy przejazd, dawniej zamykany kutą broną.Po wojnie w bramie mieściło się muzeum miejskie, później pomieszczenia zostały przekazane oddziałowi PTTK.Obecnie brama Pyrzycka stanowi jeden z obiektów administrowanych przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne
Białostockie Biuro Nieruchomości
Białostockie Biuro Nieruchomości2 lata temu
Zastanawiam się czy mieszkańcy Stargardu doceniają to, że mają w swoim mieście tyle wspaniałych zabytków? Zazdrościmy! I byliśmy osobiście te zabytki, między innym Bramę Pyrzycką, podziwiać. Budowla robi wrażenie! Nawet na nas, którzy w tivi i internetach już wszystko widzieli... Ale na żywo, gdy staje się budowla powstałą kilka wieków temu, to jest wrażenie!
Julia Andrzejkiewicz
Julia Andrzejkiewicz2 lata temu
Brama robi wrażenie. Jest to jedna z czterech bram wjazdowych do dawnego Stargardu i jest wkomponowana w mury obronne. Istnieje możliwość zwiedzania bramy. Wejście odbywa się drewnianymi schodami. Przechodzac bramę, mijamy bibliotekę miejską i kierujemy się w stronę kolegiaty. Polecam.
Sborodin
Sborodin2 lata temu
Podstawa bramy w formie kwadratu (11x11m) wykonana jest z kamieni polnych, trzy pozostałe kondygnacje – ceglane. Brama zwieńczona jest dwoma szczytami połączonymi dachem siodłowym. Przejazd w bramie tworzy ostrołuk, zamykany od zewnątrz ciężko okutą broną, po której zachowała się szczelina spustowa. Na trzecim piętrze mieści się ganek obronny ze strzelnicami. Elewacje rozczłonkowane są rzędami blend, w których także umieszczono strzelnice. Blendy wykazują bogactwo form: ostrołukowe, koliste i półkoliste. Część szczytowa udekorowana jest po bokach małymi blendami w kształcie tarcz. W następnej kolejności przed frontem bramy zbudowano dwuczłonowe przedbramie. Przedbramie bramy Pyrzyckiej przebudowano po pożarze w 1666, a pod koniec XIX ostatecznie je rozebrano.
Grzegorz S
Grzegorz S2 lata temu
Okazała brama wjazdowa.
Tarrydoesstuff
Tarrydoesstuff2 lata temu
Dobre miejsce na wydarzenia
Hello Hello
Hello Hello2 lata temu
Bramę Pyrzycką zaczęto budować już w XIII wieku i z tego okresu pochodzi niższa kamienna część. W 1439 roku bramę nadbudowano z cegieł o trzy kondygnacje, budując oczywiście strzelnice. Brama była zamykana „broną” opuszczaną przez szczelinę. Dzisiejszy kształt budowli nie oddaje tego, co było przed wiekami, ponieważ jest to tzw. brama wewnętrzna wbudowana w mury obronne.
Esti Toska
Esti Toska2 lata temu
W moim mieście nie ma tego typu zabytków. Myślę, że dla mieszkańców codzienność tworzy rutynę, ale jak chwilę się nad tym skupić, to w Polsce niewiele jest takich z których można korzystać na co dzień nie zastanawiając się nad nimi idąc na zakupy czy do pracy. Wieczorem pięknie oświetlona.
Zalecane lokalizacje