/Świętokrzyskie Voivodeship/Rezerwat przyrody

Rezerwat przyrody nieożywionej

26-060 Chęciny, Polska

Rezerwat przyrody nieożywionej
Rezerwat przyrody
4.6
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
QCXX+J7 Chęciny, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: 00–24
Wtorek: 00–24
Środa: 00–24
Czwartek: 00–24
Piątek: 00–24
Sobota: 00–24
Niedziela: 00–24
Napisz recenzję
S D
S D2 lata temu
Góra Rzepka 356 m.n.p.m /rezerwat.
Super miejsce praktycznie obok Chęcin.
Najłatwiej dotrzeć tam skręcając w ulicę w prawo mniej więcej na wysokości parkingu przy zamku .
Rezerwat przyrody nieożywionej o powierzchni 9,09ha utworzony w 1991r. Obejmuje nieczynny kamieniołom – głównie dolomitów, a częściowo – wapieni. Uwidoczniony jest w nim fragment trzonu paleozoicznego, który na południe kontaktuje się z osłoną mezozoiczną reprezentowaną przez pstrego piaskowca i górną jurę. Kamieniołom znajduje się w odległości około 1 km na zachód od góry Zamkowej obecnie znajduje się tam rezerwat „Góra Rzepka”. Ale jeszcze 40 lat temu przez obecny rezerwat przejeżdżały setki samochodów ciężarowych tygodniowo. Eksploatacja zaczęła się w XIV wieku i trwała prawie nieprzerwanie do 1981 roku, właśnie w tedy utworzono tam rezerwat przyrody. W jego skład wchodzą dwie góry: Góra Rzepka (356 m n.p.m.) i Góra Beylina (355 m n.p.m.). Ochronie prawnej na terenie rezerwatu podlegają skały ilustrujące zjawiska tektoniczne, krasowe i mineralizacji. W wapieniach i dolomitach, podobnie jak na Zelejowej występują żyłki kalcytów oraz dodatkowo żyły rudy ołowiu (galeny) i barytu. Po zamkniętej kopalni na górze Rzepce został klif wysoki na kilkadziesiąt metrów. Klif stanowi również bardzo ciekawy element edukacyjny, umożliwiający dokładne zapoznanie się z budową geologiczną wnętrza wzgórz rejonu chęcińskiego. W północnej ścianie widoczna jest strefa licznych spękań, wypełnionych białymi i różowymi żyłami kalcytowymi, o urozmaiconej strukturze, typu „różanki zelejowskiej”. W latach międzywojennych i po wojnie do roku 1963 ten cenny surowiec dekoracyjny używany był jako kruszywo do produkcji lastriko. Jak na większości okolicznych wzniesień i tu poszukiwano początkowo głównie galeny.
Poza wartościami geologicznymi teren rezerwatu porasta 20 gatunków roślin chronionych, m.in. można tu spotkać dziewięćsiła popłocholistnego i bezłodygowego. Można tu również znaleźć ciekawe dewońskie skamieniałości – głównie stromatopory. Były to wymarłe zwierzęta przez wielu badaczy zaliczane do gromady gąbek koralowych (sklerogabki). Były organizmami morskimi, kolonijnymi, tworzącymi szkielety o rozmaitych, najczęściej bulastych kształtach.
Rezerwat, a zwłaszcza Góra Rzepka, stanowi dominujący punkt widokowy, z którego rozciąga się piękny widok na całą okolicę. To ciekawe miejsce stanowi jeden z przystanków geologicznej ścieżki dydaktycznej.

W odległości 0,2 km znakowany szlak koloru żółtego: Chęciny – Korzecko – Grzywy Korzecz-kowskie – Jedlnica – Grząby Bolmińskie – góra Miedzianka – Zajączków – Wierna Rzeka PKP.
Aleksander Augustyniak
Aleksander Augustyniak2 lata temu
Przyjemne miejsce
W B
W B2 lata temu
Edi Petrus
Edi Petrus2 lata temu
Karolina Mazanka
Karolina Mazanka2 lata temu
U S-C
U S-C2 lata temu
Alina
Alina2 lata temu
Moja Sprawa
Moja Sprawa2 lata temu
Zalecane lokalizacje