/Lubusz Voivodeship/Szkoła

Pałac Trzebiechów

Sulechowska 2, 66-132 Trzebiechów, Polska

Pałac Trzebiechów
Szkoła
4.1
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
2PFP+H2 Trzebiechów, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Damian „Adventurnik” Sarosiek
Damian „Adventurnik” Sarosiek2 lata temu
Bardzo wyniosła rezydencja. Pałac przetrwał wojnę i po roku 1970-tym została adaptowany na szkołę. Gmina czyni starania w zakresie sprzedaży zespołu pałacowo-parkowego w zamian za budowę nowej szkoły. Gmina zdecydowała się na taki ruch ponieważ ma problemy z utrzymaniem pałacu.
Tomek Żuk
Tomek Żuk2 lata temu
Pałac posiada reprezentacyjną bramę wjazdową na osi pałacu, której projekt wykonał osobiście książę Henryk VII. Umieszczono na niej stojące na tylnych łapach lwy, które trzymają herby księcia Henryka VII i jego małżonki księżnej Marii Aleksandriny oraz dwie daty 1876 i 1901 rok.
Izabela Latak-Grzesik
Izabela Latak-Grzesik2 lata temu
Przepiękny, niemal na wpół pierwotny park jest oazą spokoju i wspaniałym miejscem do obserwowania owadów i ptaków.
Robert Kaniewski
Robert Kaniewski2 lata temu
Trzebiechów (niem. Trebschen) leży na południowy wschód od Sulechowa, przy lokalnej drodze z Sulechowa do Bojadeł. Pałac położony jest w centrum miejscowości, po północ­no-wschodniej stronie drogi, oddzielony od niej obszernym dziedzińcem. Za pałacem roz­ciąga się rozległy park krajobrazowy.

Rycerskie dobra w Trzebiechowie od XV wieku do 1724 roku należały do rodziny Trosch­ke. Ich staraniem w XVI lub XVII wieku powstał tutaj dwór, w miejscu dzisiejszego pała­cu. W 1724 roku majątek został zlicytowany i przeszedł na własność Henryka Reuss-Schle­iz i od tej pory, aż do II wojny światowej, miejscowość należała do rodziny von Reuss, wy­wodzącej się z linii Plauen.

Pewne prace budowlane przy renesansowym dworze prowadzone były w pierwszej połowie XIX wieku. Ich zakres był zapewne skromny, bo dziedzice mieszkali wówczas poza Trze­biechowem. W latach siedemdziesiątych osiadł tutaj kolejny Henryk Reuss (imię to było w rodzinie powielane) i on w 1876 roku rozpoczął prace związane z przekształceniem dwo­ru w rezydencję. Skrzydło boczne dobudowane zostało w 1902 roku, staraniem kolejne­go członka rodu.

Trzebiechowski zespół pałacowo-parkowy w obecnym kształcie powstał w nurcie francu­skiej architektury rezydencjonalnej XVIII wieku. Posiada on nie tylko charakterystyczną dla tego typu założeń architekturę, ale i całość rozplanowania z pałacem w centrum i roz­mieszczonymi na jego osiach ogrodem, placem i dziedzińcem. Również w ukształtowa­niu fasady należy dopatrywać się proweniencji we francuskiej barokowej architekturze re­zydencjonalnej.

Pałac założony jest na planie litery „L”, z czworobocznymi wieżami przy północnym boku i w skrzydle południowym. Rozczłonkowaną bryłę tworzą cztery odmienne segmen­ty zróżnicowane formą i gabarytem. Akcenty pionowe tworzą sylwetki wież oraz wynie­sione ponad kalenicę nakrycie partii pseudoryzalitów. Obiekt jest w całości podpiwniczo­ny, w obu skrzydłach dwukondygnacyjny, nakryty dachami mansardowymi, wieże namio­towymi. Trzynastoosiowe elewacje głównej części rozczłonkowane zostały – wysuniętymi z lica – wyższymi ryzalitami pozornymi oraz boniowanymi pilastrami, a w poziomie – par­tią cokołu i profilowanymi gzymsami – kordonowym i wieńczącym. Rozstawione w syme­trycznym układzie okna, prostokątne, z wyjątkiem ryzalitów, gdzie występują też zamknię­te półkoliście (piętro), mają obramienia z kluczem oraz nadproża w postaci odcinka pro­filowanego gzymsu. Wejście główne w trzyosiowej partii ryzalitu fasady oraz flankujące je okna otrzymały oprawę plastyczną w postaci pilastrów. W partii pierwszego piętra, nad wejściem, znajduje się balkon i trzy okna typu porte-fenêtre, ujęte pilastrami. Wchodzą­ca w partię dachu trzecia kondygnacja zwieńczona jest malowniczą wystawką, wyniesioną w poziom hełmowego nakrycia partii ryzalitów. Elewacja ogrodowa ukształtowana jest po­dobnie, z wyjątkiem górnej części, gdzie występuje jedno duże okno.

Zespół pałacowo-parkowy w Trzebiechowie, w skład którego wchodzą: pałac w stylu rezy­dencji francuskich (siedziba szkoły), park dworski w stylu angielskim, położony wokół pa­łacu, a także zabytkowa oficyna z początku XIX wieku – siedziba Urzędu Gminy oraz daw­na ujeżdżalnia – obecnie hala sportowa – są własnością Urzędu Gminy Trzebiechów.
Marek Grabowski
Marek Grabowski2 lata temu
Przepiękny pałac - perła lubuskiego. Warto zatrzymać się i wybrać na spacer.
Grażyna K
Grażyna K2 lata temu
Szkoda,że nie można terenu zwiedzać wirtualnie , ale to y była gratka
Kris Pe
Kris Pe2 lata temu
Dobrze utrzymany pałac, jednak brak mu właściciela z prawdziwego zdarzenia
Ania Wernik-Kaniewska
Ania Wernik-Kaniewska2 lata temu
Dobrze że funkcjonuje jako szkoła więc nie został skazany na zniszczenie
Zalecane lokalizacje