/Greater Poland Voivodeship/Atrakcja turystyczna

Pałac Margonin

Tadeusza Kościuszki 47, 64-830 Margonin, Polska

Pałac Margonin
Atrakcja turystyczna
3.8
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
X4HF+FF Margonin, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Kasiakropka371
Kasiakropka3712 lata temu
Obecnie pałac jest w stanie remontu. Zabytek jest niedostępny wewnątrz jak i z zewnątrz. Na bramie znajduje się kartka z nr telefonu kontaktowego prawdopodobnie 518190883
Historia
Okazały pałac powstały z przebudowy barokowego dworu zbudowanego w XVIII wieku dla Ciecierskich. To obiekt o wspaniałej historii. Warto wiedzieć, iż w dworskiej kaplicy 7 października 1773 roku ślub z Kunegundą Drwęską wziął sam Józef Wybicki. Rok później Aleksandra Skórzewska poślubiła adiutanta i szefa kancelarii wojskowej króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dwór był wystarczający dla Skórzewskich, jednak potrzeby oraz ambicje kolejnych właścicieli spowodowały jego znaczną rozbudowę.
Skrzydło wschodnie charakteryzuje się monumentalną, okrągłą basztą narożną od frontu oraz nieco mniejszą, sześcioboczną wieżą w przeciwległym, północno-wschodnim narożu. Skrzydło zachodnie zaakcentowane zostało natomiast dwoma sześciobocznymi wieżami. W końcu XIX wieku pałac został ponownie częściowo przebudowany, zmieniła się także jego funkcja. W 1898 roku Leo von Schwichow sprzedał go pruskiej Komisji Kolonizacyjnej, która następnie oddała go zakonowi z Hanoweru. Ostatecznie ulokowano tutaj Królewską Szkołę Leśną. Po I wojnie światowej majątek przejął polski Skarb Państwa i utworzył tutaj Państwową Szkołę dla Leśniczych. Po 1945 roku kontynuowano tradycję szkoły leśnej, tworząc gimnazjum, później liceum, a na końcu technikum kształcące przyszłych leśników. W 2012 roku, pomimo sprzeciwu lokalnej społeczności, sprzedać go prywatnemu inwestorowi…
Zygmunt Borowski
Zygmunt Borowski2 lata temu
Pałac w Margonińskiej Wsi był wybudowany w XVI wieku jako dwór w stylu gotyckim. W latach 1842-53, ze względu na zły stan, pałac został przebudowany w stylu neogotyckim przez nowych właścicieli. Z tym miejscem był związany Józef Wybicki, twórca hymnu narodowego polskiego, który w kaplicy tego pałacu zawarł związek małżeński z Kunegundą Drwęską w 1773. Po uzyskaniu niepodległości w 1918 roku w pałacu była szkoła leśnictwa, później ośrodek szkoleniowy leśnictwa. Pałac jest otoczony wartościowym po względem botanicznym parkiem o powierzchni 17,8 ha. Całość kompleksu od roku 1918 była własnością państwa Polskiego. W ostatnich latach stał się własnością prywatną i wraz z przyległym parkiem ulega dewastacji.
-
The palace in Margonińska Wieś was built in the 16th century as a mansion in the Gothic style. In 1842-53, due to poor condition, the palace was rebuilt in the neo-Gothic style by new owners. Józef Wybicki, the creator of the Polish national anthem, who married to Kunegunda Drwęska in 1773, was associated with this place. After gaining independence in 1918, the palace was a forestry school, later a forestry training center. The palace is surrounded by a botanically valuable park with an area of 17.8 ha. In recent years, it has become privately owned and devastated with the adjacent park.
Michał Chlebek
Michał Chlebek2 lata temu
Świetnie, że pałac trafił w odpowiednie ręce. Obecnie postępują pracę remontowe. Od właściciela obiektu otrzymałem informacje, że powstać ma największa w Europie klinika hiperbaryczna 👏
Karol Jankowiak
Karol Jankowiak2 lata temu
Pałac zamknięty na cztery spusty - nie można wejść przez bramę ani zwiedzać, a przez ogrodzenie niewiele widać. Chciałem pokazać to miejsce dzieciom i wszyscy byliśmy bardzo rozczarowani.
Bawa Kud
Bawa Kud2 lata temu
W przewodniku napisane , że można zwiedzać. Miała tam być sala Józefa Wybickiego. A tu Zong, przyjechaliśmy a obiekt zamknięty na głucho.Nikogo nia ma. A właścicielem są podobno Lasy Państwowe. No szkoda bo obiekt bardzo fajny.
Marta Martunia
Marta Martunia2 lata temu
Bardzo zanidbany - ruina, powoli tak mozna nazwac ten budynek. Miasto i nadlesnictwo popelnili mega blad sprzedajac ten przepiekny teren, najwazniejsze zeby kase wsadzic w kieszeń. Nasza pamiatka historyczna sie nie liczy, wstyd. Bedzie to samo co stalo sie z hotelem nad jeziorem w Margoninie.
Justyna Cieślakiewicz
Justyna Cieślakiewicz2 lata temu
Piekne miejsce, szkoda tylko że sprzedane w prywatne ręce stoi bezczynnie...
Maria
Maria2 lata temu
Wesela,wesela,wesela. Trudno tu teraz o kawę i deser. Może w innym terminie. Otoczenie i pałac ok.
Zalecane lokalizacje