/Kuyavian-Pomeranian Voivodeship/Atrakcja turystyczna

Dwór

Kłóbka 18, 87-840 Kłóbka, Polska

Dwór
Atrakcja turystyczna
4.7
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
F42H+G4 Kłóbka, Polska
muzeum.wloclawek.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: 00–24
Wtorek: 00–24
Środa: 00–24
Czwartek: 00–24
Piątek: 00–24
Sobota: 00–24
Niedziela: 00–24
Napisz recenzję
ZBIGNIEW NIEWIADOMSKI
ZBIGNIEW NIEWIADOMSKI2 lata temu
Od czasu średniowiecza poniżej dworu na spiętrzeniu rzeczki Lubieńki działał młyn wodny. Ukształtowany historycznie układ przestrzenny z kościołem, grodziskiem i założeniem dworskim (także folwarcznym i parkowym) położonymi na sąsiadujących ze sobą wzniesieniach oraz ulokowanym poniżej młynem wodnym zachował się do czasów współczesnych.Pamiątki po malarce (szkice, rękopisy, pianino, a przede wszystkim namalowane przez nią obrazy) zgromadzono we wzniesionym w XIX wieku skrzydle rezydencji można podziwiać .

Z Kłóbką związane są dzieje jej właścicieli – patriotycznego rodu Orpiszewskich. Przepiękny park z młynem wodnym i stawem dominują nad krajobrazem tutejszego skansenu miejscówka jest godna poleceniu dla rodzin oraz seniorów i dla osoby niepełnosprawnej z opiekunem.
Pracownia Geologiczna ADRIUM
Pracownia Geologiczna ADRIUM2 lata temu
Wprawdzie brak gastronomii i rozbudowanych atrakcji ale dwór pięknie odrestaurowany i bardzo przyjemnie było słuchać Przewodnika.
Marek Jóźwik
Marek Jóźwik2 lata temu
W dworku mieszkała jedyna oficjalna narzeczona Fryderyka Chopina - Maria z Wodzińskich Orpiszewska. Dwór jest odnowiony i wydaje się, że jakby stracił swoją duszę.
W parku utworzono alejki z mostkami i drogowskazami do ciekawych miejsc. Warto zobaczyć Dąb Powstańców.
Wizytę w dworze należy połączyć ze zwiedzeniem skansenu.
Jad Rog
Jad Rog2 lata temu
Podobało mi się....i sympatyczny koncert.
Viola viola
Viola viola2 lata temu
Byłam dwa lata temu, podczas pobytu w skansenie, który już wcześniej znałam i bardzo się zaskoczyłam udostępnieniem dworu do obejrzenia. Było co oglądać! Piękne wnętrza, niezwykła historia ciekawie opowiedziana przez przewodniczkę, naprawdę warto odwiedzić!
Teresa Janocha
Teresa Janocha2 lata temu
Dwór z XIX w od 2015 r.jest integralną częścią Parku Etnograficznego, w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska - jedyna oficjalna narzeczona Fryderyka Chopina i muza Juliusza Słowackiego (opisana w poemacie pt. W Szwajcarii). Od wsi etnograficznej dwór oddzielony jest stawem powstałym na spiętrzeniu rzeki Lubienki. W dworskich wnętrzach wiernie odtworzony został klimat dawnej siedziby ziemiańskiej oraz zaprezentowano życie i twórczość malarską Marii Orpiszewskiej.
Dwór był własnością rodu Orpiszewskich. Członkowie tego rodu byli uczestnikami wszystkich polskich powstań narodowych. Parterowa część budowli została wzniesiona po 1845 r. W latach 1882-1884 do dworu dobudowano piętrowe skrzydło pałacowe, w którym mieszkała Maria Wodzińska Orpiszewska, młodzieńcza miłość Fryderyka Chopina. Słynny kompozytor oświadczył się Marii w 1836 r., do zawarcia małżeństwa jednak nie doszło. Maria Wodzińska mieszkała we dworze w Kłóbce do swojej śmierci w 1896 r. Została pochowana na miejscowym cmentarzu.
Po wojnie była tu szkoła. W 1997 r. dwór powrócił do spadkobiercy - Bohdana Orpiszewskiego. Ten jednak nie mając środków na remont, sprzedał nieruchomość w 2004 roku prywatnym nabywcom, którzy jednak nie przeprowadzili żadnych prac remontowych. W 2010r. zdewastowaną budowlę zakupiło Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. W latach 2012 - 2014 budynek odbudowano i przystosowano na cele muzealne.
Ekspozycja wnętrz dworu w Kłóbce dzieli się na trzy części. W starszej, parterowej części budowli odtworzono atmosferę dworu jako siedziby ziemiańskiej, domu wielopokoleniowej rodziny Orpiszewskich – intelektualistów i patriotów.
Funkcje i wyposażenie poszczególnych pomieszczeń odtworzono zgodnie z przekazami historycznymi. Do dworu wróciły zgromadzone w muzeum zabytkowe obrazy, meble i inne wyposażenie pochodzące z kujawskich siedzib ziemiańskich, w tym także z Kłóbki. W drugiej części ekspozycji, mieszczącej się w piętrowym skrzydle pałacowym, zorganizowano wystawę twórczości malarskiej mieszkanki dworu, Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej, narzeczonej Fryderyka Chopina. Trzecia część ekspozycji mieści się w zabytkowych, piwnicach pałacowych, gdzie odtworzono m.in. kuchnię dworską, spiżarnie i pralnię.
Mateo Spirydonow
Mateo Spirydonow2 lata temu
Przepiękny dwór z wieloma eksponatami oraz bardzo ciekawą historią. Obiekt do zwiedzania z przewodnikiem który dokładnie i ciekawie opowiada historię dworu. Bardzo ciekawe miejsce zdecydowanie warte zwiedzenia.
Tadeusz Adamiec
Tadeusz Adamiec2 lata temu
Dworek Orpiszewskich w Klóbce. Tu mieszkała Maria Wodzyńska ze Służewa, miłość Fryderyka Chopina i muza Juliusza Słowackiego. Zmarła w 1896 r. i pochowana na miejscowym cmentarzu w rodzinnym grobie Orpiszewskich. Cały skansen w Kłóbce z kościołem i niedalekim cmentarzem polecam zwiedzającym.
Zalecane lokalizacje