/Lesser Poland Voivodeship/Atrakcja turystyczna

Jaskinia Maciejowa

32-540 Piła Kościelecka, Polska

Jaskinia Maciejowa
Atrakcja turystyczna
4
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
4C8R+QX Piła Kościelecka, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: 00–24
Wtorek: 00–24
Środa: 00–24
Czwartek: 00–24
Piątek: 00–24
Sobota: 00–24
Niedziela: 00–24
Napisz recenzję
Catarinaf
Catarinaf2 lata temu
Ciekawa trasa na małą przechadzkę. Polecam okolicę!😄
Hans silesia
Hans silesia2 lata temu
Blisko drogi, dwie łatwo dostepne jamy. Będąc nieopodal, warto poświęcić chwilę, by odwiedzić to miejsce:)
Bartosz Kapral
Bartosz Kapral2 lata temu
Miejsce latem mocno zarośnięte plus siedlisko komarów :)
Piotr Grzegorzek
Piotr Grzegorzek2 lata temu
Generalnie nie wiem skąd taka nazwa. W tym miejscu w stoku starego kamieniołomu znajdują się po prostu dwa lochy po eksploatacji kamienia przy użyciu adekwatnej metody. W sumie były trzy, ale jeden z nich się zawalił. Lochy są wykute w twardych wapieniach typu kryształ. Ponad nimi znajdują się cienkie warstwy terebratulowe. Zima, o ile są odpowiednie warunki we wnętrzu tworzą się chłopki lodowe. Chociaż te struktury sprawiają wrażenie stalagmitów to lód krystalizuje postępując od dołu, Formalnie jest to terytorium Trzebini.
Dariusz Rapacki
Dariusz Rapacki2 lata temu
Na mapach turystycznych zaznaczono w tym miejscu jaskinię
Wydobywany tu wapień był używany jako kamień budowlany. Na terenie Płazy działało kilka takich łomów, a pochodzący z nich materiał możemy oglądać m. in. w murach budynków gospodarskich w rejonie pałacu i kościoła. Zbudowano z niego także mur otaczający park pałacowy.
Osobliwością tego łomu są tzw. lochy. Na mapach turystycznych zaznaczono w tym miejscu jaskinię, tak też zakwalifikowali je speleolodzy, którzy penetrowali trzy tutejsze lochy w roku 1993. Tak naprawdę są one jednak dziełem człowieka, a powstały z bardzo prozaicznych powodów: gdy szczególnie wartościowa warstwa eksploatowana w łomie zagłębiała pod coraz grubszym bezwartościowym nadkładem, to aby uniknąć niepotrzebnej roboty wykonywano loch, czyli niszę, krótką komorę lub nawet bardziej złożone „wyrobisko” o wysokości odpowiadającej pożądanej części masywu skalnego. Działania takie podejmowano jeszcze stosunkowo niedawno, nawet w latach 50. XX wieku, lecz tradycja podziemnego wydobycia kamienia budowlanego jest bardzo stara (w ten sposób uzyskano np. budulec na katedrę Notre Dame w Paryżu). Jak jednak widać, szybko o tym zapomniano i lochy, jak wszystkie podziemia, stają się teraz miejscami legendarnymi .
Dla porządku trzeba dodać, że w okolicach Chrzanowa rejestrowane są różne formy krasowe, jako że w budowie geologicznej tego terenu duże znaczenie odgrywają skały węglanowe, podatne na rozpuszczanie w wodach gruntowych. Nie spotyka się natomiast wcale  jaskiń w rozumieniu speleologicznym, tzn. dostępnych dla penetracji ludzi, o czym przesądzają właściwości tych skał.
W pobliżu jaskini prowadzą szlaki turystyczne Zielony i Czarny.
Amanda Miarka
Amanda Miarka2 lata temu
Ciekawe miejsce, ale mocno zaniedbane (wszystko zarośnięte i sporo śmieci). Można zobaczyć przy okazji zwiedzania okolicy.
Artur Jarosz
Artur Jarosz2 lata temu
Warto zobaczyć w sobotni piękny dzień.
Krzysiek Krzysiek
Krzysiek Krzysiek2 lata temu
Uwaga strop grozi zawaleniem.
Zalecane lokalizacje