/Lublin Voivodeship/Atrakcja turystyczna

Nowa Brama Lubelska

Waleriana Łukasińskiego 12, 22-400 Zamość, Polska

Nowa Brama Lubelska
Atrakcja turystyczna
4.7
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
P793+JM Zamość, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: 00–24
Wtorek: 00–24
Środa: 00–24
Czwartek: 00–24
Piątek: 00–24
Sobota: 00–24
Niedziela: 00–24
Napisz recenzję
Krzysztof Puzik
Krzysztof Puzik2 lata temu
Po renowacji, klasycystyczna brama prezentuje się znakomicie, jak i zresztą całe odrestaurowane wały i mury obronne. I co warte podkreślenia: perfekcyjne zagospodarowanie terenu pod murami zielenią
Bogusław Szklarski
Bogusław Szklarski2 lata temu
super obsługa bardzo fajnie
Stefan Sitek
Stefan Sitek2 lata temu
Nowa Brama Lubelska w stylu klasycystycznym przy ul. Łukasińskiego 12 w Zamościu została wzniesiona w latach 1821-22. Posiada ceglano-kamienną fasadę. Po likwidacji twierdzy w 1866 roku zamurowano otwór bramy adaptując na odwach a następnie na magazyny. Wyrzeźbione w kamieniu od północy na elewacji gałązki dębu symbolizują odwagę. Obiekt ten w latach 2007-2009 objęty był pracami remontowymi.
And bond
And bond2 lata temu
Odrestaurowany budynek twierdzy Zamość prezentuje się świetnie. Warto przejść przez bramę i poczuć się jak za danych czasów.
Małgosia K-ska
Małgosia K-ska2 lata temu
Piękne szlaki dla spacerowiczów, zadbane i odnowione miasto. Zachęcam do zwiedzania.
19Mario73
19Mario732 lata temu
Piękne wejście przez bramę.Super widoki.
Konrad
Konrad2 lata temu
Po zamurowaniu starej Bramy Lubelskiej zbudowano nową (1821-22), położoną bardziej na wschód (ulica W. Łukasińskiego), pomiędzy bastionami V i VI. Od strony południowej znajdują się w niej 3 wejścia w formie arkad: główne pośrodku z przejściem na drugą stronę bramy, przez które przeprowadzony był przejazd oraz dwie boczne arkady, mniejsze, jakie stanowiły wejścia do tutejszych pomieszczeń fortecznych.

Niewielkie ozdoby z płaskorzeźbami gałęzi dębowych znajdują się po północnej stronie bramy. Po 1866 roku brama ta ocalała; w latach 80. XX wieku przywrócono drewniany most na północ od bramy, nad dawną fosą (tzw. "kaczymi dołami") i fragmentami jednego z kojców. Po obu bokach bramy zachowane są także krótkie odcinki murów (kurtyny) z małymi oknami od strony północnej.

Po II wojnie światowej mieścił się tu dworzec autobusowy, a do niedawna niewielki bar gastronomiczny. Obecnie (po pracach remontowych) budynek zajmuje nowa restauracja z klubem muzycznym o nazwie "Bastion".

W latach 2007-2009 obie bramy były objęte wspomnianymi pracami remontowymi w ramach miejskiego projektu renowacji o nazwie "Konserwacja, renowacja i adaptacja na cele kultury zespołów fortyfikacji Starego Miasta w Zamościu.
Andrzej Kwasik
Andrzej Kwasik2 lata temu
Ostatnią z pięciu zbudowanych bram miejskich Zamościa jest Nowa Brama Lubelska, która powstała rok później niż Nowa Brama Lwowska. Zbudowano ją w latach 1821 - 22 w związku z modernizacją twierdzy zamojskiej w czasach Królestwa Kongresowego. Nowa Brama Lubelska została usytuowana między bastionami nr V i VI w odległości około 250 metrów od Starej Bramy Lubelskiej, która przestała spełniać swoje funkcje.
Podczas likwidacji twierdzy zamojskiej w roku 1866, Nowa Brama Lubelska ocalała razem z przylegającymi do niej kazamatami. W latach 1956 - 76 po jej zamurowaniu była wykorzystywana na potrzeby dworca PKS. Wygląd bramy wskazuje na staranne zaprojektowanie jej ceglano - kamiennej fasady, a szczególnie strony północnej, zewnętrznej, będącej wizytówką miasta.
W latach 1977 - 82 bramę odrestaurowano i zrekonstruowano wówczas drewniany most łączący ją z rawelinem, (nasypem ziemnym przed linią obronną twierdzy) na którym stoi dziś pomnik Króla Dawida. W bliskim sąsiedztwie bramy znajduje się amfiteatr usytuowany w zagłębieniu po rawelinie.
Zalecane lokalizacje