/Pomeranian Voivodeship/Atrakcja turystyczna

Chata kaszubska

Szkolna 16, 84-100 Swarzewo, Polska

Chata kaszubska
Atrakcja turystyczna
4.7
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
Q94X+F9 Swarzewo, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Ernest Kubon
Ernest Kubon2 lata temu
Piękny jest na pewno. Wielki szczacunek dla właścicieli. Jeżeli promuje się taki objekt to należało by nadmienić że nie można go zwiedzić, a jedynie obejrzeć z ulicy. Jak dla mnie byłaby to odpowiedź na pytanie jechać, nie jechać.
Doris Budzen
Doris Budzen2 lata temu
Piękna chałupa! Jest na czym oko zawiesić.
Piotrek
Piotrek2 lata temu
Obiekt powinien zostać wykupiony przez gminę bo to miejsce do świetnego promowania regionu jak i miejscowości. Właściciele dbają, ale do grobu tego nie wezmą, a to jest miejsce, które powinno być wizytówką Swarzewa. Położone przy ścieżce rowerowej bardzo przyciągnęło by turystów.
Sebastian Sowinski
Sebastian Sowinski2 lata temu
Z zewnątrz rewelacja, takich miejsc już bardzo mało
Mateusz Koy
Mateusz Koy2 lata temu
Rewelacyjnie i pięknie!
Jakub Stępień
Jakub Stępień2 lata temu
Chałupa mieszkalno-gospodarcza w Swarzewie z końca XVIII wieku.

Wpisana do rejestru zabytków, reprezentuje jeden z najstarszych typów domów kaszubskich. Pomieszczenia mieszkalne znajdują się pod wspólnym dachem z pomieszczeniami dla zwierząt. Zbudowana jest na fundamencie z polnych kamieni. Ściany wzniesione z mieszanki gliny ze żwirem, plewami i słomą. Poszczególne warstwy gliny ubijano w szalunku z desek do wysokości 2 metrów. Na wierzchu umieszczano murbelkę i poprzeczne belki stropowe. Ściany zewnętrzne o grubości 30-40 cm, wewnętrzne 25 cm, pokrywano grubą warstwą wapna. Dach dwuspadowy pokryty trzciną. Budynek posiada dwie siennie. Środkową część zajmuje szeroki u podstawy komin, tworząc „czarną kuchnię”. Połowę domu zajmują pomieszczenia mieszkalne, kuchnię i pokój. Część gospodarcza znajduje się w drugiej połowie. Domy takie wymagają ciągłych napraw, stąd do naszych czasów zachowany dom jest budynkiem unikalnym. Obecnie jest prywatnym budynkiem mieszkalnym. Właściciele przeprowadzili generalny remont z odtworzeniem tradycyjnego wnętrza. W 1998 roku otrzymali nagrodę pierwszego stopnia od Ministra Kultury i Sztuki w konkursie za „Najlepszego użytkownika obiektu zabytkowego”. Utrzymywany jest od 1994 roku wyłącznie z prywatnych środków właścicieli.
Piotr Hajdel
Piotr Hajdel2 lata temu
Jeden z wielu, Kaszubskich cukiereczków.🤔🙂
Grzegorz
Grzegorz2 lata temu
Jeden z lepiej zachowanych budynków tego typu z przełomu XVIII/XIX wieku jaki widziałem. Coś pięknego.
Zalecane lokalizacje