/Greater Poland Voivodeship/Kościół katolicki

Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Ostrzeszowie

Farna 7, 63-500 Ostrzeszów, Polska

Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Ostrzeszowie
Kościół katolicki
4.6
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
CWGM+2P Ostrzeszów, Polska
+48 62 730 32 34
faraostrzeszow.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
KALANG
KALANG2 lata temu
Kościół z historią i drewnianą dzwonnicą. Będąc w Ostrzeszów nie można pominąć zwiedzenia tego zabytku.
Spoczko
Spoczko2 lata temu
Kościół – budynek przeznaczony do celów rytualnych, sakralnych w religii chrześcijańskiej: odprawiania nabożeństw, sprawowania sakramentów, odmawiania modlitw itp.

Początki budownictwa kościelnego, jako budynków odrębnych, sięgają IV wieku, wcześniej istniały jedynie kościoły domowe (domus ecclesiae) oraz kaplice w katakumbach.

Pod względem rangi czy pełnionej funkcji wyróżnia się: w katolicyzmie bazyliki, archikatedry, katedry, kolegiaty, kościoły parafialne, farne, filialne i klasztorne. W polskim Kościele ewangelicko-augsburskim wyróżnia się kościoły parafialne i filialne. Kościoły prawosławne często nazywa się cerkwiami lub molennami (w prawosławiu staroobrzędowym).

Pod względem planu kościoły można podzielić na kościoły na planie centralnym i kościoły na planie podłużnym albo na jedno- i wielonawowe. Kościoły wielonawowe mogą występować w układzie halowym bądź bazylikowym.

Na kościół, jako obiekt budowlany, składa się: kruchta, korpus nawowy, transept, prezbiterium z apsydą, zakrystia i kaplice. Nad kruchtą lub w przedniej górnej części nawy głównej mieści się zwykle chór muzyczny. Często składowymi częściami kościołów są wieże (dzwonnice) oraz sygnaturki. Główne elementy wyposażenia kościoła to: ołtarze, ambona, stalle, chrzcielnica, konfesjonały.

W Kościele rzymskim, kościół w akcie konsekracji, dokonywanym przez biskupa, otrzymuje wezwanie, czyli imię patrona świątyni – świętego, Matki Boskiej lub związane z Jezusem Chrystusem, Duchem Świętym czy Trójcą Świętą.
Paweł Kubicz
Paweł Kubicz2 lata temu
Stary XIII wieczny kościół. Widać po nim kawał historii
Bartosz Domachowski
Bartosz Domachowski2 lata temu
Piękny, robiący wrażenie, ceglany kościółek. Głównie uwagę zwracają odsłonięte dawne malowidła na ścianach. Tak jakiś XVI/XVIIw. na oko. Super popatrzeć jak kiedyś wyobrażano sobie drogę krzyżową. Piękny ołtarz. Również wspaniałe, zadbane stare organy o doskonałym brzmieniu. W pobliżu dwa spore parkingi, co również ma znaczenie. Polecam.
Anrzej z Otsrza
Anrzej z Otsrza2 lata temu
Zawsze warto odwiedzić... polecam
Sławomir Hausmann
Sławomir Hausmann2 lata temu
Łady mały zabytkowy kościół z pięknym obrazem Matki Boskiej oraz z boczną kaplicą świętej Tereski balkonem na którym znajdują się organy z miejscami siedzącym dla parafian W nawie kościła znajduje się duża figura świętego Antoniego oraz krzyż z Panem Jezusem oprócz głównego ołtarza są dwa mniejsze po boku.
Patryk Kala
Patryk Kala2 lata temu
Sypiący się budynek z dużym niewykorzystanym placem. Właściciel niespełna rozumu, ma pretensje o zostawienie samochodu.
Mieczysław Podgajny
Mieczysław Podgajny2 lata temu
Lubię to miejsce.Jest niestety ,na codzien kościół miejscem zamkniętym.Modlic się można zza krat i to mi się nie podoba.
Zalecane lokalizacje