/Łódzkie Voivodship/Noclegi

Dworek w Trzepnicy

97-352 Trzepnica, Polska

Dworek w Trzepnicy
Noclegi
4.5
2 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
6P5F+M5 Trzepnica, Polska
+48 662 211 009
lekiszlacheckie.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Teresa Janocha
Teresa Janocha2 lata temu
Neoklasycystyczny dwór w Trzepnicy został wybudowany najprawdopodobniej w I połowie XIX wieku. W II połowie stulecia rozbudowano go poprzez dodanie skrzydeł. Jest to budynek murowany, parterowy z piętrowym ryzalitem umiejscowionym symetrycznie pośrodku budynku oraz pięterkiem od strony północnej. W ryzalicie umiejscowiono czterokolumnowy portyk z balkonem.W II połowie XVI wieku Trzepnica należała do rodziny Trzepieńskich. Pochodziła z niej Anna Trzepieńska, która wyszła za Jakuba Modrzewskiego, dziedzicznego wójta wolborskiego, używającego przydomka „Frycz”. 20 września 1503 urodziła syna – Andrzeja Piotr, znany później jako Andrzej Frycz Modrzewski, pisarz polityczny okresu renesansu. Podczas pobytu w Trzepnicy w 1555 roku u zaprzyjaźnionego pisarza Andrzeja Ciesielskiego, poznał jego kuzynkę, a swoją przyszłą żonę – Jadwigę Kamieńską. W 1568 roku Andrzej Frycz Modrzewski został usunięty z funkcji wójta w Wolborzu ,od czerwca tego roku do lipca 1569 roku mieszkał wraz z żoną i trójką dzieci u rodziny w Trzepnicy.
W XVIII wieku właścicielami Trzepnicy byli Jaxa-Bąkowscy herbu Gryf. Adam Aleksander Jaxa-Bąkowski herbu Gryf urodził się około 1700 roku jako syn Piotra i Marcjanny Marianny Trępka. Ożenił się z Magdaleną Koścień herbu Jastrzębiec, która urodziła mu około 1730 roku syna Jana, który przejął majatek. Właścicielami dworu w Trzepnicy w końcu XVIII wieku byli bracia - Franciszek i Bonawentura Bąkowscy, członkowie miejscowej gminy ariańskiej. Po ich śmierci majątek ten odziedziczyły ich siostry. Ciała zmarłych braci spalono i w srebrnych urnach pochowano na cmentarzu w Bęczkowicach. Około 1820 roku Lucyna Bąkowska wyszła za maż za Feliksa Aleksandra Sapalskiego herbu Syrokomla, syna Szymona i Teresy Krzysztofowicz herbu własnego, przez co wniosła w posagu do rodziny Sapalskich majątek w Trzepnicy. Lucynie i Feliksowi urodziło się troje dzieci .Po ojcu majątek przejął Władysław Sapalski.W latach siedemdziesiątych XIX wieku Trzepnica była już własnością Stanisława Kamockiego herbu Jelita. Urodził się on w 1843 roku w Czarnocinie Posiadał dwie córki .W 1896 roku Kamoccy wybudowali w Pociesznej Górce za doznane łaski i opiekę Matki Bożej w miejscu starej kapliczki nową kaplicę murowaną.Kolejnym właścicielem Trzepnicy został Stanisław Pobóg-Ruszkowski, śpiewak operowy z Petersburga. Wydzielił on plac pod kościół w Bęczkowicach i ofiarował materiał budowlany z rozbiórki starej gorzelni. Ruszkowski w 1912 roku sprzedał część majątku hrabiemu Jerzemu Skarbkowi, a część Henrykowi Konarzewskiemu.
Hrabia Jerzy Skarbek herbu Awdaniec ożenił się ze Stefanią Goldfeder, córką Adolfa i Róży Hejman, pochodzącą z łódzkiej zamożnej rodziny żydowskich bankierów Goldfederów. Skarbkowie mieli dwoje dzieci – Andrzej i Maria Krystyna Janina.To własnie ona była słynną agentką. Zginęła w Angli z rąk mężczyzny, który się w niej kochał.Pochowana na cmentarzu Kensal Grenn.
Hrabia Skarbek wszedł w skład pierwszego zarządu założonej w 1917 roku Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzepnicy – został jej prezesem. W 1918 roku na gruntach dworskich wybudowano drewnianą remizę strażacką. ,W 1927 roku Henryk Konarzewski, prezes Towarzystwa Ochotniczej Straży Ogniowej, w imieniu Towarzystwa kupił od Stefanii Skarbek nieruchomość o powierzchni 6130 m kw., na której po roku postanowiono wybudować budynek murowany z przeznaczeniem na garaż i pomieszczenia dla szkoły.W 1927 roku hrabia Skarbek rozparcelował majątek. Dwór wraz z parkiem zakupił Henryk Konarzewski, sędzia hipoteczny z Piotrkowa Trybunalskiego. Założył on w majątku stawy hodowlane z karpiami i pstrągami.Konarzewski był właścicielem Trzepnicy do 1936 roku. Ostatnim właścicielem dworu wraz zabudowaniami i parku został rolnik z Trzepnicy, Feliks Bolechowski. W 1945 roku majątek upaństowiono. Od 1958 roku dwór przekazano na szkołę funkcjonowała w nim do 31 sierpnia 2015 roku. Obecnie trwają sprawy w sądzie o odzyskanie dworu przez spadkobierców Feliksa Bolechowskiego.
Ewa Dziarska
Ewa Dziarska2 lata temu
Zalecane lokalizacje