/Kuyavian-Pomeranian Voivodeship/Atrakcja turystyczna

Pałac Biskupi we Włocławku

Gdańska 2, 87-800 Włocławek, Polska

Pałac Biskupi we Włocławku
Atrakcja turystyczna
4.2
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
M379+64 Włocławek, Polska
+48 518 014 500
diecezja.wloclawek.pl
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: 9–14
Wtorek: 9–14
Środa: 9–14
Czwartek: 9–14
Piątek: 9–14
Sobota: Zamknięty
Niedziela: Zamknięty
Napisz recenzję
Marek Ka
Marek Ka2 lata temu
Budynek Pałacu Biskupów włocławskich obecnie ma formę klasycystyczną, którą zawdzięcza licznym przebudowom. Wspaniałe nadwiślańskie położenie i zwarta, czytelna forma sprawiają dużą przyjemność oglądającym. Pałac w czasie wojen napoleońskich pełnił funkcję szpitala. Od 1858 powrócił we władanie pierwotnych właścicieli.
WoyTek
WoyTek2 lata temu
... na szczęście brama strzeżona przez domofon, zatem mogę mówić jedynie o wrażeniach estetycznych ... zamieściłem zdjęcie sąsiadujących przez ulicę kamieniczek w tzw. ruinie
Kate's little trips
Kate's little trips2 lata temu
Pałac biskupi otacza wysoki mur, udekorowany na szczycie kolcami i potłuczonym szkłem. Ale przez frontową bramę można obejrzeć chociaż kawałek pięknego pałacowego budynku.
Paweł Schedynski
Paweł Schedynski2 lata temu
Murowany zamek został wybudowany na miejscu wcześniejszego grodu, który od połowy XIII wieku był główną siedzibą biskupią. Tradycja owych właścicieli sięga więc niemal 750 lat. Budowla położona była na lewym brzegu Wisły.
Rafal Maslowski
Rafal Maslowski2 lata temu
Obecnie relikty średniowiecznego zamku wtopione są w mury pałacu biskupiego. Murowany zamek został wybudowany na miejscu wcześniejszego grodu, który od połowy XIII wieku był główną siedzibą biskupią. Tradycja owych właścicieli sięga więc niemal 750 lat. Budowla położona była na lewym brzegu Wisły a jej północna część sięgała rozwidlenia Wisły i Zgłowiączki. Zamek doczekał się licznej literatury, zachowało się wiele przekazów źródłowych oraz był wielokrotnie badany. Pomimo tego jego historia oraz fazy rozwoju przestrzennego pozostają słabo rozpoznane.
Murowany zamek usytuowany został w miejscu grodu obronnego z X-XIII wieku, z wykorzystaniem murów zamku : książęcego z XIV wieku, a później biskupiego do XVIII wieku z całkowitą przebudową w 1861 r. w charakterze klasycystycznej rezydencji. W 1925 r. odbudowany po spaleniu w 1920 r. na siedzibę kurii i rezydencję biskupa.
Fundację murowanego zamku przypisuje się biskupowi włocławskiemu Maciejowi z Gołańczy (1323-1364). W latach panowania jego następców: Zbyluta z Gołańczy (zm. 1383), Jakuba z Sienny (1464-1473), Piotra z Bnina (1483-1494), Krzesława z Kurozwęk (1494-1503), Macieja Drzewickiego (1513-1531), Jana Karnkowskiego (1531-1581), Hieronima Rozdrażewskiego (1582-1600), Felicjana K. Szaniawskiego (1705-1720), Krzysztofa K. Szembeka (1720-1738), Antoniego K. Ostrowskiego (1762-1777) zamek był wielokrotnie rozbudowywany i przekształcany. Prace prowadzone na przestrzeni XVI wieku przyczyniły się do przekształcenia zamku w wygodną i bezpieczną rezydencję. W XVIII wieku pracowano głównie nad pałacowym wystrojem i ukształtowaniem wnętrz. Ostateczny kształt siedziby biskupiej został nadany w trakcie wielu prac prowadzonych w XIX i XX wieku, które równocześnie uchroniły cenny zabytek od zagłady. Odbyło się to kosztem silnego zatarcia części średniowiecznej substancji.

Na podstawie dotychczasowych badań oraz licznie zachowanych przekazów źródłowych i ikonografii należy stwierdzić, że zamek włocławski na przełomie XIV i XV wieku był ceglanym założeniem posadowionym na rzucie nieregularnego czworoboku. Główny dom zamkowy znajdował się od północnej strony dziedzińca i miał formę trójkondygnacyjnej kamienicy. Brama główna umieszczona była od południa naprzeciw niej. Od wschodu znajdowała się czworoboczna wieża. W latach późniejszych założenie rozrastało się o nowe domy oraz urozmaicany był jego program rezydencjonalny.
Tomasz Jerzy
Tomasz Jerzy2 lata temu
Piękna zabytkowa budowla z widokiem na Wisłę!😊 Warto zobaczyć!
Dominik Kiezik
Dominik Kiezik2 lata temu
Rezydencje biskupie zawsze lubię oglądać choć czasem się zastanawiam czy są potrzebne im
Darek S
Darek S2 lata temu
Do obejrzenia frontowa fasada.
Zalecane lokalizacje