/Pomeranian Voivodeship/Atrakcja turystyczna

Tablica pamiątkowa k.ż.w. Karola Olgierda Borchardta.

Adama Mickiewicza 16, 81-379 Gdynia, Polska

Tablica pamiątkowa k.ż.w. Karola Olgierda Borchardta.
Atrakcja turystyczna
5
2 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
GG7W+87 Gdynia, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
Napisz recenzję
Emotikon Film
Emotikon Film2 lata temu
Długie powojenne lata Karol Olgierd Borchardt był ogromnie popularną postacią Gdyni. On sam żartobliwie mówił, że swego czasu w Gdyni byli tylko tacy mężczyźni, których on uczył, uczy lub będzie uczył. Do tych wszystkich adeptów nauk morskich należałoby doliczyć ich narzeczone, żony, matki i można przyjąć, że cała Gdynia wiedziała, kim jest ten wysoki, przystojny mężczyzna z bujną czupryną, przemierzający ulice miasta zamaszystym krokiem.

K.O. Borchardt związał się z Gdynią od 1930 roku, ale bywał w niej jeszcze jako uczeń Szkoły Morskiej w Tczewie (1925-1928). Przypływał wówczas na statku szkolnym „Lwów”, który nie mogąc dobić do nabrzeża, bo jeszcze nie zostało zbudowane, stał na redzie w oczekiwaniu na uczniów udających się na ląd szalupą.

Przez cały okres przedwojenny Gdynia była macierzystym portem Borchardta, chociaż — jak to w życiu marynarza bywa — więcej czasu spędzał w morzu, niż na lądzie. Stąd wypłynął w ostatni rejs ćwiczebny „Daru Pomorza” w sierpniu 1939 roku. Tutaj powrócił w 1949 roku po latach wojny i powojennej emigracji i zamieszkał na najwyższym, trzecim piętrze willi przy ulicy Mickiewicza 16 na Kamiennej Górze. W skromnym mieszkanku i w spartańskich warunkach przeżył 37 lat, w nim także dokonał swego żywota 20 maja 1986 roku.

To usytuowanie mieszkania w połączeniu z popularnością jego lokatora miało swoje znaczenie. Wystarczyło, że czytelnik z głębi kraju zaadresował list „Kpt. Borchardt – mieszka najwyżej w Gdyni” i korespondencja dotarła do adresata bez problemu. Zaś on sam cenił najbardziej swoje mieszkanie za panoramiczny widok roztaczający się z okien wychodzących na cztery strony świata, w tym na ukochane morze i statki oczekujące na wejście do gdyńskiego portu, a nawet na cumujący przy nabrzeżu Pomorskim „Dar Pomorza”.
M R N
M R N2 lata temu
Zalecane lokalizacje