/Pomeranian Voivodeship/Obiekt historyczny

Brama Stągiewna

Stągiewna 80/750, 80-750 Gdańsk, Polska

Brama Stągiewna
Obiekt historyczny
4.5
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
8MW5+VW Gdańsk, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: 10–22
Wtorek: 10–22
Środa: 10–22
Czwartek: 10–22
Piątek: 10–22
Sobota: 10–22
Niedziela: 10–22
Napisz recenzję
Maciej Matter
Maciej Matter2 lata temu
Punkt w mieście, który rzuca się w oczy. Piękna, zabytkowa wieża na wyspie. Super punkt widokowy na kamieniczki położone nad kanałem.
Bożena Korniluk-Felskowska
Bożena Korniluk-Felskowska2 lata temu
Gdyby połączyć na mapie punkty Brama Wyżynna i Brama Żuławska, to co byśmy otrzymali? 🤔 Plan spaceru (około 20-minutowego) w prostej linii po trakcie ulicy Długiej, Stągiewnej i Długich Ogrodach, zahaczający o dodatkowe bramy, dosyć znane: Brama Złota, Brama Zielona, Brama Stągiewna. Te pierwsze są bardziej znane turystom. Jaka jest ta Stągiewna? Niepozorna. Prosta. Składa się z 3 elementów:
-- wyższa baszta zwana Stągwią lub Wielką Stągwią (ze względu na podobieństwo budowli do stągwi na mleko) stanowiła punkt obserwacyjny i przystosowana była do prowadzenia ostrzału armatniego; wysoka na 22 m;
-- niższa baszta, tzw. Stągiewka lub Mała Stągiew; wysoka na 12 m;
-- sklepienie przejazdu bramnego rozbudowane w XVII w. gdy dodano dwukondygnacyjne nadbramie.
Po II wojnie światowej, gdy to dach, wnętrze i mury zostały zniszczone, brama została odbudowana, a od 1972 roku brama była użytkowana przez Spółdzielnię Pracy Twórczej Polskich Artystów Plastyków. W 2012 roku brama została sprzedana i trafiła w ręce prywatne. Brama dostępna jest jedynie do oglądania z zewnątrz.
Warto jednak przejść i zobaczyć te zabytek fortyfikacji w Gdańsku mającej ponad 500 lat 😎
Przemysław •
Przemysław •2 lata temu
Doskonale wypełnia otoczenie nowoczesnych budowli deweloperskich. Takie dawne budowle to perełki, dobrze wykorzystana architektura, przyciągacz turystów.
Sławomir Wiktor Kozłowski
Sławomir Wiktor Kozłowski2 lata temu
Jedna z bram miasta starej części miasta Gdańska. Powstała ona w XVI wieku i jak większość obiektów w Gdańsku została zniszczona przez Rosjan w 1945 roku. Jednak częściowo udało się ją odbudować i obecnie stanowi dobry punkt orientacyjny wskazujący na drogę do Filharmonii lub do centrum starego miasta.
Hanna Zaremba
Hanna Zaremba2 lata temu
Odrestaurowana, całkiem dobrze komponuje się z resztą miasta. Ma swoją historię jak większość zabytkowych budowli.
Zygmunt Borowski
Zygmunt Borowski2 lata temu
Wybudowana na początku XVI wieku stanowi pozostałość fortyfikacji miejskich. Na początku XVII wieku brama została przebudowana. W czasie oblężenia w 1813 roku część bramy uległa zniszczeniu. W 1945 roku spaliły się wnętrza i zawaliły dachy. Nazwa pochodzi od dwóch wież obronnych, z powodu kształtów zwane Stągwiami Mlecznymi.
Monica Reyes
Monica Reyes2 lata temu
Tu można zacząć zwiedzanie starej części Gdańska. Ja dotarłam tu na końcu. Ale warto było. Jest co podziwiać. Rzeczywiście nie wiem skąd tam ten kantor ? Szkoda
Michał Ratajczyk
Michał Ratajczyk2 lata temu
Miejsce od którego możemy zacząć naszą przygodę z zabytkami tego wspaniałego miasta. Odrestaurowana prezentuje się wspaniale i przywozi na myśl dawne czasy. Polecam przejść pod opuszczaną bramą i kreować się w stronę wielkiego koła.
Zalecane lokalizacje