/Lesser Poland Voivodeship/Atrakcja turystyczna

Pałac Książąt Sanguszków

Sanguszków 28, 33-100 Tarnów, Polska

Pałac Książąt Sanguszków
Atrakcja turystyczna
4.7
8 komentarze
Wskazówki dotyczące kierunku
2244+4Q Tarnów, Polska
Zgłoszenie lokalizacji
Reclaim this location
Share
poniedziałek: 00–24
Wtorek: 00–24
Środa: 00–24
Czwartek: 00–24
Piątek: 00–24
Sobota: 00–24
Niedziela: 00–24
Napisz recenzję
Krzysztof Pibib
Krzysztof Pibib2 lata temu
Imponujący choć mocno zaniedbany pałac. Obecnie szkoła. Szkoda
Filip Gąciarz
Filip Gąciarz2 lata temu
Wspaniała rezydencja magnacka, w stylu klasycystycznym, której budowę zapoczątkował książę Hieronim Sanguszko. Otoczony okazałym parkiem pałac pełnił rolę głównej siedziby ówczesnych władców Tarnowa po ostatecznym opuszczeniu przez nich zamku Tarnowskich na Górze Św. Marcina. Posiadłość była z biegiem lat stale rozbudowywana, aż do czasów panowania jej ostatniego prywatnego właściciela księcia Romana Sanguszki, który ostatecznie opuścił ją we wrześniu 1939 roku. Niestety lata wojny, a następnie komunizmu nie oszczędziły pałacu, który był wielokrotnie rabowany przez okupantów, a cały majątek Sanguszków ostatecznie został upaństwowiony. Dziś w miejscu pałacu znajduje się Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych im. Tadeusza Kościuszki. Posiadłość mimo licznych rabowań i zniszczeń aż do dzisiaj chociaż już nie tak okazale jak kiedyś oddaje potęgę ostatnich władców Tarnowa. Wszystkim serdecznie polecam odwiedzić !!!
Maciej Czernik
Maciej Czernik2 lata temu
Wspaniała klasycystyczna rezydencja magnacka. Pałac powstawał od 1799roku do drugiej połowy XIXw.
Budowla na planie litery C, klasycystyczna, ale z elementami eklektycznymi.
Z udowa a przez Xiążąt Sanguszków, ostatnich właścicieli Tarnowa. Bardzo cenny zabytek, wart odwiedzania. Niestety lata PRL i gnojarstwi charakterystyczne dla tego okresu odcisnęły swe piętno i na pałacu i na ogrodzie i parku wkoło.
Daniel Cioch
Daniel Cioch2 lata temu
Super miejsce na spacer i wypoczynek
Malgorzata Motyka
Malgorzata Motyka2 lata temu
Zadbana rezydencja. Niedawno poddano rewitalizacji park, zrekonstruowano fontannę. Mieści się tutaj szkoła, więc pałac jest niedostępny do zwiedzania Szkoda.
Magdalena Kubacka
Magdalena Kubacka2 lata temu
W pałacu mieści się szkoła, sam pałac z zewnątrz nie należy do najurodziwszych, za to park w którym mieści się jest zadbany.
Marek Wojtanowicz
Marek Wojtanowicz2 lata temu
Początkowo istniał tutaj drewniany dwór, w którym zamieszkiwali właściciele Tarnowa podczas swoich pobytów w mieście od momentu, kiedy zamek na Górze św. Marcina nie nadawał się już do zamieszkania. W 1799 r. książę Hieronim Sanguszko wybudował w jego miejsce pałac otoczony ogrodem w stylu holenderskim. W 1834 r. książę Władysław Sanguszko, który obrał Gumniska na stałą rezydencję kazał dobudować część zachodnią pałacu z salą balową z kolumnami i dekoracją stiukową. Budynek uzyskał wtedy plan litery C, ze skrzydłami bocznymi od południa i kolumnowym portykiem od północy osłaniającym główne wejście. W 1858 r. od zachodu dobudowano do pałacu neogotycką kaplicę według projektu Feliksa Księżarskiego. Władysław i Izabella Sanguszkowie oraz ich następcy gościli tutaj wybitne postacie życia kulturalnego na ziemiach polskich. Byli tutaj m.in. Aleksander Fredro, Zygmunt Krasiński, Napoleon Orda, Wincenty Pol. Pojawiali się tutaj także członkowie dynastii panującej jak, np. w 1886 r. arcyksiążę Karol Ludwik Habsburg, młodszy brat cesarza Franciszka Józefa, a w roku 1887 arcyksiążę Rudolf Habsburg, jedyny syn cesarza. Podczas powstań narodowych w 1846 i 1863 r. w pałacu zorganizowano prowizoryczny szpital.
Grzegorz Piotrowicz
Grzegorz Piotrowicz2 lata temu
Miejsce fajne na spacery.
Polecam.
Ps. Warto popsikać się antykomarem.
Zalecane lokalizacje